Porady

Często zdarza się nam, że sygnał wifi w laptopie gubi zasięg, nie ma go w ogóle, pod innym systemem np. linux wszystko działa sprawnie ? Postaramy się po krótce wyjaśnić dlaczego się tak dzieje .

 

Sytuacja numer 1 – słaby sygnał wifi : problem ze słabym sygnałem może występować, gdy nasz laptop znajduje się za daleko urządzenia sterującego (modemu) , słabe połączenie internetowe lub uszkodzenie jednej antenki modułu wlan.

Jeżeli jesteśmy pewni, że modem działa prawidłowo, internet działa normalnie to możemy szukać problemu w uszkodzeniu kabli lub rozłączeniu jednego z nich. Najłatwiej sprawdzić to poprzez odkręcenie zaślepki od karty wlan i sprawdzić czy obydwie anteny są prawidłowo przymocowane, jeżeli są trzeba rozbierać urządzenie dalej i szukać przerwania lub przecięcia kabla.

 

Sytuacja numer 2 – brak sygnału wifi w systemie windows : problem dość częsty , najprostszy sposób to ściągnięcie sterowników ze strony producenta, ponieważ mogliśmy zainstalować zły sterownik, zamiast od atheros’a to broadcast’a i wtedy system nie będzie wykrywał prawidłowo urządzenia. W systemie linux wifi będzie działało, ponieważ tam automatycznie wykrywane są urządzenia i nie potrzeba doinstalowywania sterowników.

 

Sytuacja numer 3 – uszkodzenie modułu : podczas gdy wyczerpiemy już wszystkie pomysły, czyli zainstalowanie poprawnych sterowników, poprawienie anten wifi , sprawdzenie poprawności działania pod linuxem i nadal nie otrzymamy pozytywnego rezultatu zostaje nam wymiana/podmiana modułu wlan. Najlepiej tego samego producenta, jeżeli mamy możliwość podmiany i sprawdzenia to na nowym module powinno wszystko działać poprawnie, wtedy oczywiście jeżeli możemy to zostawiamy moduł a jeżeli nie to dokupujemy taki sam i możemy z powrotem cieszyć się bezprzewodowym internetem 🙂