Porady

CryptoLocker – rodzaj wirusa używanego przez przestępczość internetową. Wysyłany jest z fikcyjnych adresów email, podszywający się pod jedną ze znanych firm lub korporacji np. poczta polska lub inne firmy przewozowe. Przestępcy dobrze wiedzą czy korzystaliśmy w ostatnim czasie z jednej z wyżej wymienionych rzeczy i podszywając się pod firmę kurierską wysyłają email np. ze zmianą numeru monitorowania paczki, nie kiedy wiadomość wymaga „potwierdzenia doręczenia” i to już wystarczy żeby wirus zaatakował nasze pliki.

 

Samo zarażenie plików wygląda następująco. Nasze pliki, które zostały zainfekowane zmieniają się w plik zaszyfrowany i do nazwy pliku zostaje dodane rozszerzenie „encrypted”. Jedyny sposób żeby odszyfrować plik to podanie hasła/kodu którego oczywiście nie znamy. Przestępca który wysłał nam owego wirusa wrzuca plik tekstowy lub odnośnik do strony internetowej w której pisze co trzeba zrobić żeby otrzymać owe hasło/kod. Zawsze chodzi o pieniądze, lecz są to na prawdę duże kwoty ponad 1000 zł. Oczywiście przelanie pieniędzy na rachunek przestępcy nie daje żadnej gwarancji na to, że ta osoba wyśle nam instrukcje jak odblokować nasze pliki.

 

Dla klientów, którzy spotkali się z tym wirusem zalecamy TYLKO I WYŁĄCZNIE udanie się do serwisu komputerowego. Póki co jesteśmy jedynym serwisem w Bydgoszczy, który ma już za sobą parę udanych prób rozszyfrowywania plików i jedynym, który się tego podejmuje. W przypadku, gdy nie damy rady przełamać wirusa, klient nie płaci nic za nasz poświęcony czas.

 

Ceny po udanej naprawie są zależne od tego ile danych uda nam się rozszyfrować i jak długo nam to zajmie.

 

Przestrzegamy przed ściąganiem „odblokowywaczy” z internetu,ponieważ mądrzy przestępcy wrzucają niby pomocne programy, które mogą jeszcze bardziej zainfekować nasz komputer.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu oraz przestrzegamy przed tego typu plikami !