Co właściwie trzeba zrobić, żeby założyć sklep internetowy, tak żeby można było rozpoczynać sprzedaż. Należy zlecić stworzenie sklepu wyspecjalizowanej firmie? Czy można taki sklep „zrobić” samemu?
Domena czyli adres internetowy
Specyfika biznesu internetowego wymaga, by mieć chwytliwy, łatwy do zapamiętania adres – czyli tzw. domenę internetową. Domena to właśnie adres, np. www.siecilan.pl. Niestety trudno jest obecnie zarejestrować jakąś „oczywistą” domenę typu www.owoce.pl (gdybyś prowadził sklep z owocami), ponieważ zwykle albo już ktoś prowadzi pod takim adresem swoją stronę internetową, albo kupił taki adres (domenę), żeby potem komuś drożej odsprzedać.
Prawdopodobnie Twój pierwszy pomysł na nazwę domeny będzie właśnie takim przypadkiem. Co wtedy? Domeny mogą mieć różne końcówki: .pl, .com, .net, .eu, .com.pl, itd. – sprawdź, być może zajęta jest tylko domena .pl, a jakaś inna będzie wolna. Jeśli nie – dodaj na końcu np. 24 (jak 24 godziny na dobę), albo spróbuj wymyślić inną nazwę. Polecam wyszukiwarkę domen home.pl, która automatycznie podpowiada różne końcówki i warianty domeny, którą wyszukujesz.
Generalnie jeśli jesteś zdecydowany na tworzenie sklepu, szybko kup adres jaki Cię satysfakcjonuje, tak żeby nikt Cię nie ubiegł. Na szczęście rejestracja domeny często kosztuje tyle co nic (1 zł, 10 zł – w zależności u kogo kupujesz).
Hosting czyli miejsce na serwerze
Twój sklep internetowy gdzieś musi być umieszczony. Tak jak fizyczny sklep mieści się w lokalu, gdzie odbywa się sprzedaż i znajduje się magazyn, tak sklep wirtualny musi mieścić się na jakimś serwerze. Tam znajdzie się oprogramowanie Twojego sklepu i baza produktów.
W zależności od tego na jakie rozwiązanie techniczne się zdecydujesz (instalacja sklepu samemu, lub zlecenie stworzenia sklepu wyspecjalizowanej firmie), musisz wliczyć w koszty opłatę za hosting, czyli miejsce na serwerze.
Jeżeli Twój sklep będzie tworzyć wyspecjalizowana firma, prawdopodobnie to ona zajmie się tą kwestią – wykupi hosting w Twoim imieniu lub zapewni hosting na własnych serwerach. Jeżeli natomiast sam będziesz zakładać swój sklep, wybór hostingu należy do Ciebie.
Oprogramowanie sklepu internetowego iStore
iStore.pl to platforma należąca do jednego z największych graczy na polskim rynku internetowym – Grupy Allegro. Aktualnie z tego oprogramowania korzysta ponad 3000 przedsiębiorców. Platforma oferuje łatwy w obsłudze interfejs sklepowy dostępny z poziomu przeglądarki. Składa się on z dwóch elementów: sklepu dostępnego pod adresem www i panelu zarządzającego dla administratora.
Sklep można poprowadzić bez wsparcia informatyka. Konfiguracja podstawowych funkcji i dodawanie produktów jest bardzo proste. Wybierając oprogramowanie oferowane przez iStore.pl można liczyć na bezpłatny hosting w nowoczesnej serwerowni w Polsce (sklep jest utrzymywany na serwerach dostawcy), darmowy certyfikat SSL oraz nielimitowany transfer danych.
Usługi iStore.pl umożliwiają także integrację sklepu z Allegro, systemem magazynowo-księgowym, usługą kurierską, systemami e-mail marketingowymi, aplikacjami na Facebooka oraz wiele innych.
Zobacz szczegóły na iStore.pl – przejrzyj pełną listę funkcjonalności, zobacz wersję demo i przetestuj sklep iStore przez 21 dni za darmo. Moim zdaniem to jedna z najłatwiejszych i najkorzystniejszych opcji założenia sklepu internetowego, działająca w modelu abonamentowym. Dzięki dopasowanym do potrzeb sprzedawców opcji i intuicyjności panelu administracyjnego, poradzi sobie z tym sklepem chyba każdy.
Oprogramowanie sklepu internetowego home.pl
Home.pl jest liderem w zakresie hostingu i rejestracji domen internetowych w Polsce. Od paru lat oferuje autorskie oprogramowanie sklepu internetowego, charakteryzujące się bogatą funkcjonalnością, przejrzystością i czytelnością zarówno sklepu jak i panelu administracyjnego oraz solidnym wsparciem technicznym.
Sklep home.pl oferuje kilka styli graficznych i konfigurację wielu elementów odpowiadających za wygląd. Możesz także zlecić przygotowanie indywidualnego projektu graficznego, który w 100% spełni Twoje oczekiwania. Warta uwagi jest możliwość integracji z systemami płatności internetowych, Allegro, porównywarkami cen i Facebookiem oraz pakiet atrakcyjnych bonusów – kuponów na reklamy, pozycjonowanie itp.
Home.pl oferuje również abonamentowy model rozliczeniowy. Do wyboru są 2 warianty cenowe:
– ClickShop (1000 produktów, 2 administratorów, 1 język i waluta)
– ClickShop Premium (bez ograniczeń, sklep na Facebooku, wersja mobilna, integracja z Subiekt GT, certyfikat SSL)
Oprogramowanie sklepu internetowego osCommerce
osCommerce to bezpłatna platforma OpenSource do prowadzenia sprzedaży w Internecie. Wybierając taką opcję, samemu musisz postarać się o hosting, pobranie i instalację oprogramowania na serwerze oraz jego utrzymanie i aktualizację. osCommerce nie gwarantuje żadnego wsparcia technicznego, dlatego polecam tę opcję tylko osobom mającym pojęcie o funkcjonowaniu stron internetowych, lub gotowym zwrócić się do wyspecjalizowaniej firmy, która zajmie się technicznymi aspektami prowadzenia sklepu.
osCommerce powstało ponad 10 lat temu i jest to chyba najpopularniejsze darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, dzięki czemu w razie problemów szybko znajdziesz pomoc w Internecie oraz z łatwością znajdziesz do niego tony szablonów (tzw. skórek).
Niestety ma też swoje minusy:
– wszystko od strony technicznej musisz zrobić sam, co jest bardzo czasochłonne
– sam musisz zająć się integracją z systemami płatności elektronicznej, porównywarkami cen itp.
Nakład czasu na instalację i obsługę osCommerce może spowodować, że zabraknie Ci go na inne ważne rzeczy – promocję, marketing, pozyskiwanie klientów, poszerzanie oferty. Natomiast zlecenie obsługi firmie zewnętrznej może wbrew pozorom okazać się bardziej kosztowne, niż skorzystanie z którejś ze wspomnianych wyżej ofert komercyjnych.
Oprogramowanie wyspecjalizowanych firm
Poza wspomnianymi rozwiązaniami – home.pl, iStore, osCommerce i pozostałymi OpenSource – jest masa firm zajmujących się tworzeniem i instalacją sklepów internetowych. Część z nich opiera swoje sklepy o rozwiązania OpenSource (np. osCommerce), ale wiele z nich posiada swoje autorskie oprogramowanie i zajmuje się Twoim sklepem kompleksowo od strony technicznej – to znaczy składasz zamówienie i dostajesz gotowy produkt: działający sklep, funkcjonujący i wyglądający tak jak sobie zażyczysz, już umieszczony na serwerze i gotowy do „pracy”.
Zanim złożysz zamówienie, poproś o udostępnienie wersji demonstracyjnej zarówno sklepu jak i panelu administracyjnego, oraz zapytaj o wszystkie cechy oprogramowania, a w szczególności o:
– to, czy jest Ci oferowane autorskie oprogramowanie, czy oprogramowanie oparte o którąś z platform OpenSource
– możliwość integracji z porównywarkami cen i systemami płatności elektronicznych
– bezpieczeństwo danych (szyfrowanie SSL)
– optymalizację dla wyszukiwarek (SEO) – czy Twój sklep będzie przyjazny wyszukiwarkom
– aktualizację oprogramowania – jak często następuje i jaki jest jego koszt
– gwarancję i wsparcie techniczne – przez jaki czas obowiązuje gwarancja, jak wyglądają koszty i dostępność wsparcia technicznego
Allegro
Myślę, że nie warto lekceważyć Allegro jako gigantycznej platformy sprzedaży. Na Allegro wystawia swoje towary mnóstwo sklepów internetowych i jest to doskonały sposób na zwiększenie obrotów, a nawet na start – zanim zainwestujesz w stworzenie własnego, w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego. Zwłaszcza, że koszty wystawienia produktów na Allegro nie są takie wysokie.