Ustawienie opcji Biosu według włąsnych potrzeb jest bardzo przydatne w wielu sytuacjach, nie tylko gdy chodzi o podkręcanie możliwości Twojego procesora czy ustawienie kolejności bootowania systemu z różnych nośników. Niestety „grzebanie” w biosie może też doprowadzić do tego, że komputera w ogóle nie będzie można włączyć.
Wówczas najczęstszą reakcją na wciśnięcie przycisku POWER jest czarny ekran i szum wentylatorów. Panaceum na takie problemy stanowi zresetowanie BIOS-a, co przywróci jego ustawienia do ustawień domyślnych (fabrycznych). Są 3 zasadnicze sposoby na reset.
Po pierwsze, można wyciągnąć baterię podtrzymującą z płyty głównej (odpowiada ona nie tylko za zachowanie samych ustawień, ale także np. daty i godziny):
Wyłącz komputer i odłącz go od zasilania.
Otwórz obudowę i na płycie głównej poszukaj baterii (3 Volt) o rozmiarach jednozłotówki. W różnych płytach głównych potrafi być usytuowana w bardzo różnych miejscach.
Wyciągnij ją na co najmniej 15 minut.
Po upływie tego kwadransa włóż baterię, zamknij obudowę, podłącz zasilanie i włącz komputer. Okazuje się, że różne płyty główne potrzebują różnej ilości czasu na „zorientowanie się”, że nie ma baterii. Czas ten to najczęściej kilka, kilkanaście sekund, jednak dla pewności warto wyjąć baterię na dłużej.
Drugim sposobem jest reset poprzez przestawienie zworki CMOS. W tym przypadku również musisz wyłączyć komputer i odłączyć go od zasilania. W pobliżu baterii zlokalizujesz zworkę, dokładnie taką samą jak w przypadku ustawiania dysków twardych w trybie master / slave. Na płycie głównej są trzy piny, a zworka umożliwia połączenie tylko dwóch z nich. Gdy łączy (tak jest domyślnie) piny 1 i 2, to ustawienia BIOS są zapamiętywane podczas wyłączenia komputera (za pomocą baterii). W naszej sytuacji należy połączyć piny 2 i 3 na kilka sekund, a następnie z powrotem umieścić zworkę tak, aby łączyła piny 1 i 2.
Sposób ten jako szybszy od wyciągnięcia baterii można zalecić do wypróbowania jako pierwszy. Pamiętaj jednak, że nie każda płyta główna pozwala w ten sposób resetować BIOS, dlatego znacznie pewniejszym rozwiązaniem jest wyciągnięcie baterii.
Ostatnim sposobem jest zresetowanie ustawień za pomocą samego menu BIOS. Oczywiście sposób ten jest najpewniejszy, ale jednocześnie zakłada, że masz możliwość wejścia w ustawienia BIOS.
Wejście do ustawień BIOS zależy od jego rodzaju. Najczęściej polega na wciśnięciu odpowiedniego klawisza, w momencie gdy tylko ekran zacznie wyświetlać czarny ekran z białymi napisami (informacje o ilości pamięci RAM, dyskach twardych itd.).
W przypadku komputerów stacjonarnych jest to najczęściej [DELETE], a w laptopach [F1] lub [F2]. Informacja o tym, który klawisz należy wcisnąć, prawie zawsze jest też wyświetlana w tym czasie na monitorze. W BIOS-ie należy odszukać opcję resetowania ustawień, zazwyczaj nosi ona nazwę podobną do Load Optimized Defaults. Po jej wybraniu musisz potwierdzić załadowanie ustawień domyślnych. Często możesz także załadować tzw. bezpieczne ustawienia (Load Fail-Safe Defaults), które nie są tak dostosowane do Twojego komputera jak Optimized, ale ich użycie zmniejsza ryzyko kłopotów z komputerem.