Porady

UAC to funkcja systemu windows Vista, mająca na celu utrudniać życie wirusom i innym szkodliwym programom. Jednak potrafi utrudniać życie także użytkownikom. Dlatego pokazujemy jak ją wyłączyć !

 

Gdy w Windows Vista próbujesz wykonać jakąś czynność wymagającą uprawnień administratora, pojawia się komunikat, czy na pewno chcesz to zrobić. To właśnie efekt działania funkcji UAC. Niektórzy użytkownicy uważają, że to uciążliwe, i nie chcą korzystać z tej funkcji, choć pogarsza to bezpieczeństwo systemu.

Wiedza, jak wyłączyć UAC, przydaje się też z innych względów – znane są przypadki konfliktu sterowników urządzeń z UAC i wtedy jedynym wyjściem jest wyłączenie tej funkcji, żeby Windows Vista działał poprawnie.

Wyłączenie UAC pogarsza bezpieczeństwo systemu, ale może być niekiedy jedynym wyjściem, żeby Vista działała poprawnie Do konfiguracji UAC służy konsola zabezpieczeń lokalnych. Jeśli chcesz wyłączyć UAC, wykonaj poniższe czynności:

1. W menu Start, w polu Rozpocznij wyszukiwanie wpisz polecenie secpol.msc i naciśnij [Enter].

2. W oknie konsoli zabezpieczeń lokalnych przejdź do Zasady lokalne/Opcje zabezpieczeń/Kontrola konta.

3. W prawym panelu pojawi się lista ustawień UAC. Kliknij Kontrola konta użytkownika: uruchom wszystkich administratorów w trybie zatwierdzania przez administratora i wybierz opcję Wyłączony. W ten sposób wyłączysz UAC.

4. Aby włączyć UAC, zmień to ustawienie na Włączony.